AS78L12ZTR-E1
Part number
AS78L12ZTR-E1
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
IC REG LINEAR 12V 100MA TO92
Encapsulation
Bulk
Inventory
base.lang_mini : 0
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Discontinued at
Supplier Device Package
TO-92
Current - Quiescent (Iq)
6 mA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Output
100mA
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Voltage - Output (Min/Fixed)
12V
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads
Voltage - Input (Max)
36V
PSRR
42dB (120Hz)
Voltage Dropout (Max)
1.8V @ 100mA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3