AP7583Q-33FDZW-7
Part number
AP7583Q-33FDZW-7
Description
IC REG LINEAR 3.3V W-DFN2020-6
Current - Quiescent (Iq)
4 µA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Fixed
Grade
Automotive
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Current - Output
300mA
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Output (Max)
5V
Voltage Dropout (Max)
0.7V @ 300mA
Package / Case
6-WDFN Exposed Pad
Voltage - Input (Max)
42V
PSRR
70dB (100Hz)
Control Features
Current Limit, Enable, Power Good
Mounting Type
Surface Mount, Wettable Flank
Supplier Device Package
W-DFN2020-6 (SWP) (Type A1)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3