AP7583Q-33D4-13
Part number
AP7583Q-33D4-13
Description
IC REG LIN 3.3V 300MA TO252-4L
Current - Quiescent (Iq)
4 µA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Control Features
Current Limit, Enable
Current - Output
300mA
Voltage - Output (Max)
5V
Voltage Dropout (Max)
0.7V @ 300mA
Package / Case
TO-252-5, DPAK (4 Leads + Tab), TO-252AD
Voltage - Input (Max)
42V
PSRR
70dB (100Hz)
Supplier Device Package
TO-252-4 (Type C)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3