AP7583AQ-33MP-13
Part number
AP7583AQ-33MP-13
Description
IC REG LIN 3.3V 300MA 8-MSOP-EP
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Fixed
Grade
Automotive
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Current - Output
300mA
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Output (Max)
5V
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Voltage Dropout (Max)
0.7V @ 300mA
Current - Quiescent (Iq)
6 µA
Voltage - Input (Max)
42V
Supplier Device Package
8-MSOP-EP
PSRR
70dB (100Hz)
Control Features
Current Limit, Enable, Power Good
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3