AP7583AQ-33FDZW-7
Part number
AP7583AQ-33FDZW-7
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
IC REG LINEAR 3.3V W-DFN2020-6
Encapsulation
Cut Tape (CT)
Inventory
base.lang_mini : 1
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Fixed
Grade
Automotive
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Current - Output
300mA
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Output (Max)
5V
Voltage Dropout (Max)
0.7V @ 300mA
Package / Case
6-WDFN Exposed Pad
Current - Quiescent (Iq)
6 µA
Voltage - Input (Max)
42V
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
PSRR
70dB (100Hz)
Control Features
Current Limit, Enable, Power Good
Mounting Type
Surface Mount, Wettable Flank
Supplier Device Package
W-DFN2020-6 (SWP) (Type A1)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3