AP7387Q-36Y-13
Part number
AP7387Q-36Y-13
Description
IC REG LINEAR 3.6V 150MA SOT89-3
Current - Output
150mA
Grade
Automotive
Package / Case
TO-243AA
Supplier Device Package
SOT-89-3
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Voltage - Input (Max)
60V
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.6V
Current - Quiescent (Iq)
5 µA
Voltage Dropout (Max)
1.6V @ 150mA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3