AP7387-36W5-7
Part number
AP7387-36W5-7
Description
IC REG LINEAR 3.6V 150MA SOT-25
Current - Quiescent (Iq)
4 µA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Output
150mA
Voltage - Input (Max)
60V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Control Features
Current Limit
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.6V
Supplier Device Package
SOT-25
Voltage Dropout (Max)
1.35V @ 150mA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3