AP7387-33FDCR-7-50
Part number
AP7387-33FDCR-7-50
Description
IC REG LINEAR 3.3V U-DFN2020-6
Encapsulation
Tape & Reel (TR)
Inventory
base.lang_mini : 0
Part Status
Discontinued at
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Grade
Qualification
Current - Quiescent (Iq)
4 µA
Current - Output
150mA
Voltage - Input (Max)
60V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
PSRR
70dB (1kHz)
Package / Case
6-UDFN Exposed Pad
Supplier Device Package
U-DFN2020-6 (Type C)
Voltage Dropout (Max)
1.35V @ 150mA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3