AP7387-33FDC-7
Part number
AP7387-33FDC-7
Description
IC REG LINEAR 3.3V U-DFN2020-6
Encapsulation
Bulk
Inventory
base.lang_mini : 1
Current - Quiescent (Iq)
4 µA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Current - Output
150mA
Grade
Automotive
Voltage - Input (Max)
60V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Qualification
AEC-Q100
Control Features
Current Limit
PSRR
70dB (1kHz)
Package / Case
6-UDFN Exposed Pad
Supplier Device Package
U-DFN2020-6 (Type C)
Voltage Dropout (Max)
1.35V @ 150mA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3