AP7380-36W5-7
Part number
AP7380-36W5-7
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
IC REG LINEAR 3.6V 150MA SOT-25
Encapsulation
Tape & Reel (TR)
Inventory
base.lang_mini : 3000
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Current - Output
150mA
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.6V
Voltage - Input (Max)
24V
Current - Quiescent (Iq)
3 µA
Current - Supply (Max)
3 µA
Supplier Device Package
SOT-25
Voltage Dropout (Max)
1.5V @ 150mA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3