AP7375Q-33Y-13
Part number
AP7375Q-33Y-13
Description
IC REG LINEAR 3.3V 300MA SOT89-3
Current - Quiescent (Iq)
8 µA
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Voltage - Output (Max)
Grade
Automotive
Package / Case
TO-243AA
Supplier Device Package
SOT-89-3
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Current - Output
300mA
Qualification
AEC-Q100
PSRR
85dB (1kHz)
Voltage - Input (Max)
45V
Voltage Dropout (Max)
1.4V @ 300mA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3