AP7375Q-18SP-13
Part number
AP7375Q-18SP-13
Description
IC REG LINEAR 1.8V 350MA 8-SO-EP
Current - Quiescent (Iq)
8 µA
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Type
Fixed
Voltage - Output (Max)
Grade
Automotive
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Control Features
Current Limit, Enable
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Current - Output
350mA
Voltage - Input (Max)
45V
Supplier Device Package
8-SO-EP
Voltage Dropout (Max)
1.4V @ 300mA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3