AP7375-33SA-7
Part number
AP7375-33SA-7
Description
IC REG LIN 3.3V 300MA SOT23-3
base.lang_mini : 1
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device Package
SOT-23-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Current - Output
300mA
Control Features
Current Limit
PSRR
85dB (1kHz)
Current - Quiescent (Iq)
5 µA
Voltage - Input (Max)
45V
Voltage Dropout (Max)
0.36V @ 100mA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3