AP7375-18W5-7
Part number
AP7375-18W5-7
Description
IC REG LINEAR 1.8V 300MA SOT-25
base.lang_mini : 1
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Control Features
Current Limit, Enable
Current - Output
300mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Current - Quiescent (Iq)
5 µA
Voltage - Input (Max)
45V
Supplier Device Package
SOT-25
Voltage Dropout (Max)
0.36V @ 100mA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3