AP7366EA-18W5-7
Part number
AP7366EA-18W5-7
Description
IC REG LINEAR 1.8V 600MA SOT-25
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max)
6V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Current - Output
600mA
Supplier Device Package
SOT-25
PSRR
75dB ~ 55dB (1kHz ~ 10kHz)
Voltage Dropout (Max)
0.42V @ 600mA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3