AP7366EA-10SN-7
Part number
AP7366EA-10SN-7
Description
IC REG LIN 1V 600MA U-DFN2020-6
Encapsulation
Cut Tape (CT)
Inventory
base.lang_mini : 1
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Control Features
Enable
Voltage - Input (Max)
6V
Current - Quiescent (Iq)
80 µA
Current - Output
600mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
1V
Package / Case
6-UDFN Exposed Pad
Supplier Device Package
U-DFN2020-6
PSRR
75dB ~ 55dB (1kHz ~ 10kHz)
Voltage Dropout (Max)
0.85V @ 600mA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3