AP7366-36W5-7
Part number
AP7366-36W5-7
Description
IC REG LINEAR 3.6V 600MA SOT-25
Encapsulation
Tape & Reel (TR)
Inventory
base.lang_mini : 3000
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Control Features
Current Limit, Enable
Voltage - Input (Max)
6V
Current - Quiescent (Iq)
80 µA
Current - Output
600mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.6V
Supplier Device Package
SOT-25
Voltage Dropout (Max)
0.16V @ 300mA
PSRR
75dB ~ 55dB (1kHz ~ 10kHz)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3