AP7362A-18SP-13
Part number
AP7362A-18SP-13
Description
IC REG LINEAR 1.8V 1.5A 8-SO-EP
Encapsulation
Tape & Reel (TR)
Inventory
base.lang_mini : 2500
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Current - Output
1.5A
Voltage - Input (Max)
5.5V
Control Features
Current Limit, Enable
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Current - Supply (Max)
1.3 mA
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package
8-SO-EP
PSRR
65dB ~ 61dB (120Hz ~ 1kHz)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3