AP7361EA-18ER-13
Part number
AP7361EA-18ER-13
Description
IC REG LINEAR 1.8V 1A SOT-223R
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Current - Output
1A
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Voltage - Input (Max)
6V
Control Features
Current Limit
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Supplier Device Package
SOT-223R
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3