AP7361EA-12Y5-13
Part number
AP7361EA-12Y5-13
Description
IC REG LINEAR 1.2V 1A SOT89-5
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Type
Fixed
Voltage - Output (Max)
Grade
Automotive
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V
Current - Output
1A
Control Features
Current Limit, Enable
Voltage - Input (Max)
6V
Qualification
AEC-Q100
Package / Case
SOT-89-5/6
Supplier Device Package
SOT-89-5
PSRR
75dB ~ 55dB (1kHz ~ 10kHz)
Current - Quiescent (Iq)
91 µA
Voltage Dropout (Max)
0.71V @ 1A
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3