AP7353-32FS4-7
Part number
AP7353-32FS4-7
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
IC REG LINEAR 3.2V X2-DFN10104
Encapsulation
Tape & Reel (TR)
Inventory
base.lang_mini : 5000
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Type
Fixed
Voltage - Output (Max)
Grade
Automotive
Voltage - Input (Max)
5.5V
Control Features
Current Limit, Enable
Current - Output
250mA
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.2V
Package / Case
4-XDFN Exposed Pad
Current - Quiescent (Iq)
27 µA
Supplier Device Package
X2-DFN1010-4 (Type B)
PSRR
90dB ~ 70dB (100Hz ~ 10kHz)
Voltage Dropout (Max)
0.146V @ 250mA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3