AP7351D-12W5-7
Part number
AP7351D-12W5-7
Description
IC REG LINEAR 1.2V 150MA SOT-25
Encapsulation
Tape & Reel (TR)
Inventory
base.lang_mini : 3000
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Current - Output
150mA
Grade
Automotive
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max)
5.5V
Control Features
Current Limit, Enable
Qualification
AEC-Q100
PSRR
60dB (1kHz)
Current - Quiescent (Iq)
1 µA
Voltage Dropout (Max)
0.9V @ 150mA
Supplier Device Package
SOT-25
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3