AP7348D-3018RS4-7
Part number
AP7348D-3018RS4-7
Description
IC REG LIN 3V/1.8V X1-DFN1612-8
Encapsulation
Tape & Reel (TR)
Inventory
base.lang_mini : 5000
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Type
Fixed
Voltage - Output (Max)
Grade
Automotive
Voltage - Input (Max)
5.25V
Qualification
AEC-Q100
Current - Quiescent (Iq)
280 µA
Number of Regulators
4
PSRR
75dB (1kHz)
Package / Case
8-XFDFN Exposed Pad
Current - Output
300mA, 300mA, 300mA, 300mA
Supplier Device Package
X1-DFN1612-8 (Type B)
Voltage - Output (Min/Fixed)
3V, 3V, 1.8V, 1.8V
Voltage Dropout (Max)
0.33V @ 300mA, 0.33V @ 300mA, 0.48V @ 300mA, 0.48V @ 300mA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3