AP7347DQ-28FDZW-7B
Part number
AP7347DQ-28FDZW-7B
Description
IC REG LINEAR 2.8V W-DFN2020-6
Encapsulation
Bulk
Output Type
Fixed
Voltage - Output (Max)
Grade
Automotive
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Current - Output
500mA
Voltage - Input (Max)
5.5V
Control Features
Current Limit, Enable
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.8V
Voltage Dropout (Max)
0.36V @ 500mA
Package / Case
6-WDFN Exposed Pad
PSRR
75dB (1kHz)
Mounting Type
Surface Mount, Wettable Flank
Supplier Device Package
W-DFN2020-6 (SWP) (Type A1)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3