AP7347DQ-25W5-7
Part number
AP7347DQ-25W5-7
Description
IC REG LINEAR 2.5V 500MA SOT-25
Encapsulation
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Output
500mA
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Voltage Dropout (Max)
0.36V @ 500mA
PSRR
75dB (1kHz)
Supplier Device Package
SOT-25
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3