AP7347DQ-22W5-7
Part number
AP7347DQ-22W5-7
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
IC REG LINEAR 2.2V 500MA SOT-25
Encapsulation
Cut Tape (CT)
Inventory
base.lang_mini : 1
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Current - Output
500mA
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.2V
Control Features
Current Limit, Enable
Current - Quiescent (Iq)
125 µA
PSRR
75dB (1kHz)
Supplier Device Package
SOT-25
Voltage Dropout (Max)
0.42V @ 500mA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3