AP7347DQ-11FDZW-7
Part number
AP7347DQ-11FDZW-7
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
IC REG LINEAR 1.1V W-DFN2020-6
Encapsulation
Cut Tape (CT)
Inventory
base.lang_mini : 1
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Current - Output
500mA
Voltage - Input (Max)
5.5V
Control Features
Current Limit, Enable
Current - Quiescent (Iq)
125 µA
Package / Case
6-WDFN Exposed Pad
PSRR
75dB (1kHz)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.1V
Mounting Type
Surface Mount, Wettable Flank
Voltage Dropout (Max)
0.95V @ 500mA
Supplier Device Package
W-DFN2020-6 (SWP) (Type A1)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3