AMS1117-3.3S
Part number
AMS1117-3.3S
Manufacturer
EVVO
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1A SOT89
Encapsulation
Cut Tape (CT)
Inventory
base.lang_mini : 1
Surface Mount
Grade
Qualification
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Package / Case
TO-243AA
Current - Output
1A
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Voltage - Input (Max)
12V
Supplier Device Package
SOT-89
PSRR
75dB (120Hz)
Voltage Dropout (Max)
1.3V @ 1A
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3