ADPL42005ARDZ-3.3-R7
Part number
ADPL42005ARDZ-3.3-R7
Description
500MA HV LDO 3.3V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Max)
20V
Voltage - Output (Max)
Current - Output
500mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Control Features
Enable, Power Good
Voltage Dropout (Max)
0.6V @ 500mA
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package
8-SOIC-EP
Current - Supply (Max)
1.6 mA
Current - Quiescent (Iq)
900 µA
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Current, Short Circuit
PSRR
58dB ~ 50dB (10kHz ~ 100kHz)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3