ADPL42002ARDZ-2.5-R7
Part number
ADPL42002ARDZ-2.5-R7
Description
20V 200MA LDO 2.5VO
Encapsulation
Cut Tape (CT)
Inventory
base.lang_mini : 1
Surface Mount
Grade
Qualification
Voltage - Input (Max)
20V
Voltage - Output (Max)
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Current - Output
200mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Current - Quiescent (Iq)
170 µA
Control Features
Enable, Soft Start
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package
8-SOIC-EP
Current - Supply (Max)
380 µA
Voltage Dropout (Max)
0.45V @ 200mA
PSRR
78dB ~ 40dB (10kHz ~ 1MHz)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3