ADPL40502ACPZ-2.5-R7
Part number
ADPL40502ACPZ-2.5-R7
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Description
ULTRA-LOW NOISE 200MA LDO
Encapsulation
Cut Tape (CT)
Inventory
base.lang_mini : 1
Surface Mount
Grade
Qualification
Control Features
Enable
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Current - Output
200mA
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Current - Quiescent (Iq)
40 µA
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
Voltage Dropout (Max)
0.23V @ 200mA
PSRR
70dB ~ 55dB (10kHz ~ 100kHz)
Package / Case
6-UDFN Exposed Pad, CSP
Supplier Device Package
6-LFCSP-UD (2x2)
Current - Supply (Max)
390 µA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3