ADP7142ARDZ-1.8
Part number
ADP7142ARDZ-1.8
Description
IC REG LIN 1.8V 200MA 8-SOIC-EP
Encapsulation
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Protection Features
Over Temperature, Short Circuit
Voltage - Input (Max)
40V
Current - Output
200mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package
8-SOIC-EP
Voltage Dropout (Max)
0.42V @ 200mA
PSRR
88dB ~ 50dB (10kHz ~ 1MHz)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3