ADP1752ACPZ-1.25R7
Part number
ADP1752ACPZ-1.25R7
Description
IC REG LIN 1.2V 800MA 16-LFCSP
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V
Current - Output
800mA
Current - Supply (Max)
1.2 mA
Control Features
Enable, Power Good, Soft Start
Voltage - Input (Max)
3.6V
Package / Case
16-WQFN Exposed Pad, CSP
Supplier Device Package
16-LFCSP (4x4)
Current - Quiescent (Iq)
800 µA
Voltage Dropout (Max)
0.14V @ 800mA
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Reverse Polarity, UVLO
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3