ADP172ACBZ-0.9-R7
Part number
ADP172ACBZ-0.9-R7
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Description
IC REG LINEAR 0.9V 300MA 4-WLCSP
Encapsulation
Cut Tape (CT)
Inventory
base.lang_mini : 1
Current - Quiescent (Iq)
60 µA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Output
300mA
Control Features
Enable, Soft Start
Voltage - Input (Max)
3.6V
Protection Features
Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
Voltage - Output (Min/Fixed)
0.9V
Package / Case
4-UFBGA, WLCSP
Current - Supply (Max)
260 µA
PSRR
73dB ~ 47dB (1kHz ~ 100kHz)
Supplier Device Package
4-WLCSP (0.95x1.03)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3