ADP151TUJZ3.3-EPR2
Part number
ADP151TUJZ3.3-EPR2
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Description
IC REG LIN 3.3V 200MA TSOT-23-5
Encapsulation
Tape & Reel (TR)
Inventory
base.lang_mini : 0
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Control Features
Enable
Current - Quiescent (Iq)
20 µA
Current - Output
200mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Supplier Device Package
TSOT-23-5
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
Voltage Dropout (Max)
0.23V @ 200mA
PSRR
70dB ~ 55dB (10kHz ~ 100kHz)
Current - Supply (Max)
350 µA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3