78L09-150
Part number
78L09-150
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
UMW
Description
IC REG LINEAR 9V 150MA SOT89-3
Encapsulation
Cut Tape (CT)
Inventory
base.lang_mini : 1
Surface Mount
Grade
Qualification
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Current - Output
150mA
Package / Case
TO-243AA
Supplier Device Package
SOT-89-3
Voltage - Input (Max)
Voltage - Output (Min/Fixed)
9V
PSRR
44dB (120Hz)
Voltage Dropout (Max)
1.7V @ 40mA
Current - Quiescent (Iq)
5.5 mA
Operating Temperature
-20°C ~ 120°C (TJ)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3