78L05-150
Part number
78L05-150
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
UMW
Description
IC REG LINEAR 5V 150MA SOT89
Encapsulation
Tape & Reel (TR)
Inventory
base.lang_mini : 1000
Voltage - Input (Max)
30V
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Voltage - Output (Min/Fixed)
5V
Voltage - Output (Max)
Current - Output
150mA
Package / Case
TO-243AA
Supplier Device Package
SOT-89
Voltage Dropout (Max)
1.7V @ 40mA
PSRR
49dB (120Hz)
Current - Quiescent (Iq)
5.5 mA
Operating Temperature
-20°C ~ 120°C (TJ)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3